22 sierpnia 2016 Udostępnij

Kolory na ściany - najciekawsza selekcja kolorów

Nowoczesne kolory na ścianie hołdują m.in. skandynawskiej prostocie. To właśnie na mroźnej Północy będziemy szukać najświeższych inspiracji. To jednak nie jedyny słuszny kierunek w aranżacji.

Malując mieszkanie niejednokrotnie musimy stosować optyczne sztuczki – rozjaśniać lub przyciemniać, wprowadzać światło, tworzyć nastrojowy lub gabinetowy półmrok. Za pomocą odpowiedniego koloru farb zmniejszać lub powiększać pomieszczenie, niwelować architektoniczne mankamenty, oddalać lub przybliżać sufit. To jednak nie jedyne kryterium, którym powinniśmy się kierować, dobierając odcienie farb. Jakie kolory na ściany? Jaka to paleta? Podczas malowania domu w 2016 roku warto zasugerować się najświeższymi trendami i podpowiedziami projektantów, a więc np. zestawieniem Colour Futures 2016. Tu znajdziemy inspiracje, barwy i odcienie wykorzystywane w popularnych „Pinterestowych” aranżacjach, od których tak trudno nam oderwać wzrok.

Szarości wcale nie wychodzą z użycia. Ba! święcą triumfy we wnętrzach.

Malowanie domu - jakie kolory wybrać?

Tak postawione pytanie tylko pozornie implikuje obszerną odpowiedź. Klucz jest jeden – farby pokojowe mają odzwierciedlać nasze potrzeby i styl życia. Czy cenimy sobie modny vintage czy też futurystyczne aspiracje? Nieważne! Kolory uwzględnione w zestawieniu Trendy 2016 pozwolą nam odnaleźć złoty środek.

Nowoczesne kolory ścian? Głównym założeniem aktualnych preferencji dekoratorskich jest czerpanie z najlepszych tradycji kolorystycznych świata analogowego i łączenie ich z tonacjami kojarzonymi ze światem cyfrowym. Kolory na ściany w praktyce? Nowoczesne wnętrza utrzymane są w duchu prostoty i minimalizmu. Stonowane kolory kontrastuje się z wyrazistymi dodatkami, które nadają wnętrzu indywidualnego, autorskiego sznytu. Uosobieniem tej fascynacji jest - coraz częściej naśladowany w Polsce - styl skandynawski. Na tle prostych bieli i szarości z powodzeniem eksponujemy nietuzinkowe meble czy formy graficzne, hasła (słowa i obrazy, ich wpływ na charakter współczesnych wnętrz, to jeden z istotnych filarów Trendów 2016).

Nowoczesne wnętrza to rezultat połączenia naturalnych materiałów, dobrych jakościowo faktur i chłodnych kolorów.

Kolorystyka ścian ma znaczenie

Eksperci radzą zgodnym chórem: traktuj dom jako całość. Prawdą jest, że należy dopasować kolor ścian do charakteru wnętrza, w jakim je kładziemy. Polityka twardych kontrastów nie zaprowadzi nas w dobre miejsce. Barwy winny być spójne. Dobrze jest operować na jednej palecie, zmieniając jedynie odcienie i tonacje. Poruszając się po skandynawskich bielach, pastelach i szarościach, stworzymy odpowiedni klimat do nauki, zabawy, wypoczynku i pracy. W centralnym miejscu domu, jakim jest salon, sprawdzą się nieco ciemniejsze odcienie (lub biały pokój dzienny możemy przełamać, używając szarej farby). Paleta kolorów jest bardzo duża.

Nasycona szarość przypomni nam o pierwszej burzy tej wiosny. Takie kolory lubimy!

Farby pokojowe w strefie wypoczynkowej? Sypialnia to miejsce dla delikatnych pasteli, kojących, niosących ulgę po ciężkim dniu w biurze. Będą doskonale współgrać z naturalnymi tkaninami, np. lnianą narzutą czy dziennymi poduszkami. Niezgorzej wypadną w konfrontacji z niosącą powiew vintage, chropowatą, żeliwną ramą łóżka.

W nowoczesnym domu znajdzie się też miejsce na naturalne drewno. Ciepłe, przyjemne w dotyku, będzie doskonale współgrać z białymi frontami kuchennych szafek. Ściany w odcieniach szarości, białe szafki, drewniany blat i podłoga to esencja skandynawskiego stylu. Odrobina przykuwającej wzrok zieleni, zioła w doniczkach i… jesteśmy w domu! Naszym idealnym domu.

Ściany w delikatnych odcieniach bieli i szarości, białe fronty szafek? Jesteśmy na tak!

Farby pokojowe - najlepsze farby

Nie ulega wątpliwości, że rodzaj użytej farby należy dostosować do pomieszczenia, w którym się ją kładzie. Tyczy się to nie tylko koloru, ale także właściwości aplikacyjnych. Tego, jak dana farba sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Podczas malowania domu powinniśmy przewidzieć, z jaką intensywnością będziemy korzystać z danego pomieszczenia, dostosowując do tego farbę pokojową. Jeśli jesteśmy właścicielami psa, który po jesiennym spacerze uwielbia suszyć sierść (na ścianie w przedpokoju!), powinniśmy zastosować farbę o wysokiej trwałości, odporną na ścieranie i wilgoć, taką, z której zabrudzenie usuniemy jednym machnięciem mokrej ściereczki. Pokój kilkuletniego brzdąca, ale także salon (wszak jest to pomieszczenie, z którego korzystamy z największą intensywnością) musi być zaś odporny na szerokie spektrum zabrudzeń, od tłustych odcisków rąk po rozlane wino.

 

Kluczowe jest odpowiednie połączenie barw.

Szeroka paleta kolorów farb – przetestuj zanim pomalujesz

Po wielu trudnych decyzjach, kompromisach odnaleźliśmy swój kolor, idealną barwę, idealny odcień. Natychmiast chcielibyśmy przetransferować ją do salonu, kupić kilka puszek farby pokojowej i rozpocząć malowanie domu. Warto jednak wstrzymać konie, choć na moment, dzień lub dwa. Istotnym jest przekonanie samego siebie, czy wybrany kolor, tak cudnie prezentujący się w katalogu, niemal puszczający do nas oko, będzie dobrze wyglądać na naszej ścianie. Odcień należy skonfrontować z jasnym, ciepłym dziennym światłem oraz światłem sztucznym (w Polsce zima trwa 6 miesięcy!). Zakup testera pozwoli nam zniwelować niepewność do minimum. Niewielkie, kosztujące zaledwie kilka złotych opakowanie farby, wyposażone w wygodny w użyciu pędzelek, ukaże nam, jak wybrany kolor prezentować się będzie w wybranym pomieszczeniu. Jest to szczególne istotne, kiedy idąc za trendem nowoczesnych kolorów ścian, zamierzamy połączyć skandynawską biel ze skandynawską szarością. Wszelkie łączenia kolorów warto uprzednio sprawdzić w skali mikro, zanim przeniesiemy się na docelowe ściany.

 ***

Trendy ustalane przez producentów i projektantów to swego rodzaju podpowiedzi, które tonacje i kolory są warte uwagi. Dzięki nim możemy skupić się na pięknych aranżacjach, do których z łatwością odnajdziemy dodatki. W tym roku niepodzielnie króluje skandynawska szarość oraz nieśmiertelny vintage.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)