29 kwietnia 2016 Udostępnij

Żaluzje - jakie wybrać

Żaluzje z drewna to wybór dla ludzi ceniących sobie połączenie elegancji i szyku z klimatami etno. W unikalny sposób podkreślają charakter okna i nadają pomieszczeniom niepowtarzalnego klimatu. Świetnie sprawdzają się też we wnętrzach designerskich i minimalistycznych – ciemne gatunki drewna pasują do stylizacji retro, a jaśniejsze stosowane są w duchu ekologicznym, naturalnym. Wokół żaluzji drewnianych narosło jednak wiele mitów i niedomówień, dotyczących zarówno ich montażu, jak i wytrzymałości czy sposobów pielęgnacji. Niniejszy tekst rozwieje Państwa wątpliwości dotyczące żaluzji z drewna.

DREWNO, CZYLI NATURALNE PIĘKNO

Żaluzje drewniane, poza oczywistą funkcją ochrony pomieszczeń przed światłem, stanowią przede wszystkim wspaniała ozdobę. Kojarzą się z naturą, ziemią i tworzą niepowtarzalny klimat, który potęgowany jest mnogością odcieni oraz podkreślaniem słojów na listwach. Żaluzje te świetnie pasują do pomieszczeń, w których dominują meble drewniane lub elementy szklane. Doskonale prezentują się też w ramach okiennych, szczególnie, gdy pasują do całej kompozycji pomieszczenia. Drewniane żaluzje wprowadzają do wnętrz ciepło i klimat harmonii.

BUDOWA ŻALUZJI DREWNIANYCH

Szerokość drewnianych lamelek mieści się w przedziale od 25 do 50 mm. Skutecznie chronią one przed promieniami słonecznymi, ograniczając nagrzewanie się wnętrz. Konstrukcja nośna żaluzji drewnianych jest podobna jak tych aluminiowych; zazwyczaj jest sznurkowa lub taśmowa. Regulacja listew, ze względu na ich wagę, może być problematyczna dla słabszych osób czy dzieci, dlatego warto zastanowić się nad instalacją siłowników z napędem elektrycznym. Grubość lamelek to najczęściej min. 2 mm.

zaluzje
CZYSZCZENIE ŻALUZJI DREWNIANYCH

Przy czyszczeniu żaluzji drewnianych należy pamiętać, że drewno nie przepada za wilgocią, więc jeśli to możliwe, to najlepiej czyścić je na sucho, np.  przy pomocy zwykłej szmatki, ewentualnie ze środkiem do czyszczenia drewna (np. Pronto).Warto dbać o to, by regularnie ścierać z nich kurz i nie doprowadzać do jego nagromadzenia się. Jeśli jednak już się tak stanie, to najlepiej będzie użyć letniej wody z dodatkiem płynu do mycia drewna. Każdą żaluzje z osobna należy przetrzeć i osuszyć, a następnie spryskać środkiem do nabłyszczania drewna i przetrzeć suchą szmatką. Jeżeli pozwala na to konstrukcja żaluzje, ale też umiejętności osoby czyszczącej, to można zdjąć je całkowicie z okna. Wówczas czyszczenie będzie szybsze i dokładniejsze.

CENA ELEGANCJI

Jak każde inne rozwiązanie, tak i żaluzje drewniane nie są pozbawione drobnych wad, choć właściwie wady te powinno nazwać się „ograniczeniami”. Jest to produkt naturalny i jako taki jest bardziej narażony na wykrzywianie się niż listwy z materiałów sztucznych. Ograniczona jest także ich paleta kolorów, jednak każdy, kto pragnie stroić wnętrza w drewno powinien zdawać sobie z tego sprawę. Żaluzje te są także podatne na wilgoć, więc nie można ich montować w miejscach narażonych na działanie wody.

ŻALUZJE DREWNIANE KONTRA ROLETY MATERIAŁOWE

Każdy kto stoi przed wyborem rodzaju osłony okien, z pewnością nie ucieknie od tego dylematu. Do najważniejszych zalet rolet materiałowych należy przede wszystkim ich nieograniczona kolorystyka, która nie jest możliwa do osiągnięcia w przypadku drewna. Istnieje też możliwość wyboru grubości materiału, które będzie regulował przepuszczalność światła słonecznego. W roletach materiałowych nie można natomiast regulować kąta padania promieni słonecznych. Możliwość ta, którą oferują żaluzje drewniane, pozwoli na wprowadzenie niepowtarzalnego klimatu do wnętrza pokoju.

Rolety materiałowe są bardziej uniwersalne i praktyczne, jednak nie posiadają „duszy”, którą z całą pewnością mają żaluzje drewniane. Choć wymagają odrobinę więcej pielęgnacji, to efekt i nastrój, które potrafią wytworzyć w pokoju, wart jest każdego wysiłku.

Komentarze (0)