9 kwietnia 2016 Udostępnij

Meble do kuchni

Szklane szafki

Kupowanie mebli nie jest wcale prostym zadaniem, a to z uwagi na fakt, iż zwykle chcemy aby służyły nam przez wiele lat. Bardzo ważne jest zatem nie tylko to jak będą się one prezentowały, ale również to z jakich materiałów zostały wykonane. Warto zatem poświęcić nieco czasu na zaznajomienie się z wszystkimi możliwymi opcjami.

Z czego robi się meble kuchenne?

Różne elementy naszych mebli, mogą być wykonane z różnego typu materiałów. Wszystko zależy od tego, w którym miejscu się one znajdują. Do zrobienia korpusu szafek zwykle używa się laminowanych płyt wiórowych, natomiast bardziej widoczne elementy wykonuje się z foliowej płyty MDF bądź fornirowej płyty wiórowej. Najważniejsze części mebli to jednak ich fronty, dlatego w ich przypadku zastosowanie znajduje zwykle drewno, szkło lub też płyty drewnopochodne. W produkcji mebli używa się wielu różnych gatunków drewna. Może być to zatem drewno brzozowe, olchowe albo sosnowe, ale za najbardziej szlachetne uważane są gatunki liściaste, takie jak dąb czy buk.

Powierzchnia drewna używanego w produkcji mebli kuchennych jest woskowana bądź też lakierowana. Należy pamiętać, że zmiany wilgotności powodują jego wypaczanie i pękanie, dlatego odpowiednie zabezpieczenie jest ogromnie istotne. Bardzo często można również natrafić na meble wykonane z tańszego drewna, które zostało zabejcowane, tak by przypominało to z wyższej półki cenowej. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku jednak pokrycie takiego materiału fornirem szlachetniejszego gatunku.

Do najbardziej popularnych materiałów używanych w produkcji mebli kuchennych należą płyty wiórowe, które są bardzo tanie i występują w wielu odcieniach czy wzorach. Nie należą one do szczególnie trwałych materiałów, ale jeśli zadbamy o ich dokładne polakierowanie, mogą nam posłużyć przez długi czas.

Płyta MDF to trwały oraz odporny na wilgoć zamiennik drewna, który dodatkowo można w łatwy sposób formować. Jest ona pokrywana folią PCV, lakierem, melaminą bądź też fornirem z naturalnego drewna. Twardość tego materiału można by porównać do litego miękkiego drewna. Grafitowa kuchnia

Szklane fronty mebli kuchennych to coraz chętniej wykorzystywane rozwiązanie, które jest bardzo eleganckie i trwałe. Zazwyczaj szkło zostaje osadzone w ramach wykonanych z drewna lub aluminium, albo też front w całości wykonany jest z tego materiału. Szkło tego typu nie musi być całkowicie przejrzyste. Coraz częściej kupujący decydują się na wykorzystanie szkła mlecznego, barwionego czy lakierowanego.

Wykończenie powierzchni

Wszelkiego rodzaju płyty drewnopochodne można wykończyć na kilka sposobów. Mogą być one zatem polakierowane lub też pokryte jakimś tworzywem sztucznym czy fornirem. Ten ostatni zdecydowanie prezentuje się najlepiej, jest bardzo naturalny i dzięki temu możemy zachować cechy typowe dla drewna.

Z kolei laminat, to tworzywo, które może zostać użyte jedynie do powierzchni gładkich. Producenci chętnie z niego korzystają, ponieważ jest bardzo trwały i nie zmienia się również pod wpływem działania promieni słonecznych. Fronty oraz krawędzie mebli kuchennych bardzo często pokrywane są również folią PCV, która jest nakładana na ciepło. Oznacza to, iż nie musimy się martwić o jej uszkodzenie pod wpływem wody. Odporność, trwałość oraz łatwość czyszczenia, to duże zalety tegoż materiału.

Lakier natomiast jest dużo bardziej podatny na różnego typu uszkodzenia, dlatego trzeba zatroszczyć się o nałożenie jak największej ilości jego warstw na mebel. Drewno może zostać pokryte lakierem transparentnym lub też takim, który dodatkowo uwydatnia kolor oraz słoje. Meble kuchenne, w których zastosuje się lakier mogą być z połyskiem, półpołyskiem, ale także matowe czy półmatowe. Płyty meblowe wykorzystywane do produkcji mebli kuchennych można również pokryć warstwą twardego akrylu. Jest on bardzo sztywny, łatwo jest go czyścić, a dodatkowo jest wyjątkowo odporny na zarysowania. Jeśli się mu przyjrzymy, okaże się, że jest on podobny do frontów, które są foliowane czy lakierowane na wysoki połysk, ale jest od nich duże lepszy. Dlaczego? Otóż, w przypadku akrylu można łatwo odświeżyć jego połysk przy pomocy pasty polerskiej, co nie jest możliwe w płytach foliowanych.

Mniej typowe materiały

Możliwość zastosowania coraz to nowszych technologii sprawia, iż producenci mebli oraz ich projektanci bardzo chętnie wykorzystują bardziej nietypowe rozwiązania. Obecnie można już chociażby używać takich laminatów, które wyglądają niemal identycznie jak drewno, beton albo kamień, a przy tym są tanie i łatwiejsze w utrzymaniu. Poza tym, chęć posiadania wnętrz o charakterze industrialnym powoduje, że coraz więcej osób wybiera także bardzo oryginalne materiały, jak beton, stal czy aluminium. W ostatnim czasie, ogromnym zainteresowaniem cieszą się natomiast spieki kwarcowe Laminam, które zostają wypalone z mielonego kwarcu, dodatkowo uzupełnionego iłami łupkowymi, skałami granitowymi oraz pigmentami. Co należy do zalet tego materiału? Przede wszystkim, płyty te są sztywne, lekkie oraz niezwykle wytrzymałe, dzięki czemu nie straszne im zarysowania, wysoka temperatura, czy nawet chemikalia. Dla kupujących bardzo istotne jest również to, iż fronty z nich wykonane doskonale imitują drewno, kamień, metal czy nawet węgiel, nadając kuchni wyjątkowego charakteru.

Komentarze (0)