8 sierpnia 2016 Udostępnij

Jak zaaranżować mini ogródek na balkonie

Mały ogródek warto zaaranżować na balkonie usytuowanym w zacisznym miejscu, z dala od ruchliwej ulicy i zanieczyszczeń. Można w nim uprawiać mało wymagające rośliny i zioła, a na dobrze nasłonecznionym balkonie nawet owoce.

Czy każdy balkon nadaje się na mini ogródek?

Aranżacja balkonu na mini ogródek to dobry pomysł, jeśli balkon wychodzi na południe lub południowy zachód. Duże nasłonecznienie to w tym przypadku zaleta, ponieważ rośliny, zwłaszcza te owocowe, potrzebują dużo słońca. Zacieniony balkon również nadaje się na mini ogródek, aleurosną na nim tylko mniej wymagające rośliny, takie jak zioła czy sałata. Ważnym czynnikiem jest także lokalizacja całego bloku. Jeśli budynek znajduje się w centrum miasta, przy ruchliwej i zanieczyszczonej ulicy, założenie ogródka na balkonie nie jest wskazane. Dotyczy to zwłaszczaniższych kondygnacji, gdzie spaliny mają łatwiejszy dostęp.

Warzywa i owoce, które można uprawiać na balkonie

Wiele roślin nie nadaje się do uprawy na balkonie ze względu na duże rozmiary i rozległy system korzeni. Nie poleca się także uprawy warzyw i owoców o dużych wymaganiach uprawowych i długim okresie wegetacyjnym. Do roślin, które trudno uprawiać na balkonie należą między innymiwarzywa kapustne, duże warzywa dyniowate (dynia, cukinia, kabaczek) oraz warzywa korzeniowe (pietruszka, buraki, marchew, seler). Pietruszka i seler mogą być uprawiane na balkonie tylko dla naci. Dobrze sprawdzą się za to rzodkiewka, sałata, pomidory koktajlowe, cebula i szczypior orazzioła (na przykład bazylia, mięta, rozmaryn, tymianek). Na dobrze nasłonecznionym balkonie można uprawiać także truskawki i agrest.

Jak przygotować donicę na balkon?

Pojemniki, w którym sadzi się rośliny uprawne na balkon powinny być duże i głębokie. Można zakupić gotowe donice lub wykonać je samodzielnie, na przykład z płyty wiórowej. Pojemniki ceramiczne lub wykonane z tworzyw sztucznych są od razu gotowe do użycia, donice drewniane i zmateriałów drewnopodobnych warto wcześniej wyłożyć folią. Na dno donicy należy wyłożyć warstwę kruszywa, na przykład keramzytu, które dobrze magazynuje wodę. Następnie wsypuje się ziemię dopasowaną do potrzeb roślin (na przykład, do kwiatów balkonowych ziemię o wydłużonejwilgotności, do roślin uprawnych ziemię z nawozem). Sadzonkę umieszcza się po środku pojemnika i przykrywa kolejną warstwą ziemi. Na górę można wyłożyć jeszcze jedną warstwę keramzytu, co zapobiega wypadaniu ziemi z donicy przy dużym deszczu.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)